Svi pobjednici ovogodišnjeg ocjenjivanja meda i proizvoda na bazi meda sa Zoranom Kovačevićem
Kestenov med Mije Volarića iz Molvi ovogodišnji je hrvatski šampion
Najbolji med u Hrvatskoj ove godine proizveo je Mijo Volarić iz Molvi, čiji je kestenov med proglašen ukupnim pobjednikom 17. ocjenjivanja kvalitete sortnih vrsta meda u Hrvatskoj, održanog proteklog tjedna u Osijeku.Opći je dojam koji se može steći nakon ocjenjivanja da su ove godine najkvalitetniji medovi stigli s Bilogore, a uz Volarića zadovoljan može biti i Dario Mustać iz Bjelovara, čiji je bagremov med također šampion ovog središnjeg nacionalnog ocjenjivanja u sklopu Dana meda u Hrvatskoj. Organizatori ove manifestacije su Hrvatski pčelarski savez, HGK – Županijska komora Osijek, Grad Osijek, Osječko-baranjska županija i Županijski savez pčelara Osječko-baranjske županije. Dani meda održani su već tradicionalno kao sastavni dio 15. Osječkog jesenskog sajma, a u subotu su na završnoj svečanosti proglašeni pobjednici i 11. Ocjenjivanja pakovina meda, pića, proizvoda za poboljšanje zdravlja na bazi meda i suvenira. Najbolje ocijenjenu pakovinu meda ima Pčelarstvo Kanaan iz Šenkovca, najbolju pakovinu pića ima OPG Dario Dješka iz Osijeka, pakovinu proizvoda za poboljšanje zdravlja na bazi meda Biorad Zagreb, dok je najbolje ocijenjeni suvenir Pčelarskog obrta Medea iz istarskih Livada.
Najbolje ocijenjena medna rakija je medovica Ivana Miličevića iz Pleternice, a među likerima pobjednik je medni liker od krušaka Samira Božića iz Donjeg Miholjca.
– Pčelarstvo je grana koja najmanje dobija iz proračuna, a stvara najveću novu vrijednost. Premda smo na ocjenjivanje meda dobili 30 posto manje uzoraka (stigla 94 uzorka) nego proteklih godina, možemo biti zadovoljni što su ovdje sa svojim proizvodima i pčelari iz Dubrovnika, Istre, Hrvatskog zagorja, odnosno cijele Hrvatske. A upravo je naše bogatstvo ta hrvatska bioraznolikost. Dokazuje to i podatak da smo na ocjenjivanje dobili 14 različitih vrsta meda, kazao je Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu HGK – ŽK Osijek i tajnik Organizacijskog odbora ocjenjivanja kvalitete meda.
Goste su na toj svečanosti pozdravili i Martin Kranjec, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, koji je govorio o hrvatskom pčelarstvu u EU, Zvonimir Pajnić, predsjednik Županijskog saveza pčelara Osječko-baranjske županije te Zoran Kovačević, predsjednik HGK – ŽK Osijek. O hrvatskom pčelarstvu i proizvodnji meda govorila je Mirna Dadić, voditeljica Odjela za zootehniku Ministarstva poljoprivrede.
Igor MIKULIĆ
Obitelj Volarić godišnje proizvodi desetak tona meda
Ukupni pobjednik 17. ocjenjivanja kvalitete meda Mijo Volarić kaže kako se njegova obitelj pčelarstvom bavi tridesetak godina. Tim se poslom bavi profesionalno. “U pčelarstvu smo angažirani supruga i ja, a pomaže nam i kćerka, koja je završila fakultet. Na bagremovoj paši pčelarimo na području Molvi, na kestenu smo kod Petrinje i s tim smo medom već treću godinu šampioni. Imamo 365 košnica na četiri kamiona i selimo pčele još na uljanu repicu, lipu, livadu… Godišnje proizvedemo oko deset tona meda i od toga možemo solidno živjeti. Približno 60 posto meda prodajemo na kućnom pragu, a ostatak na Jadranu i Zagrebu”, kazao nam je Volarić.
Šampion nakon tri godine rada
Šampion bagrema med je mladog pčelara Darija Mustaća iz Bjelovara. “Tri godine sam u pčelarstvu i ovo je odlično – imati šampionski med. To mi je velik poticaj za budući rad. Krenuo sam od nule, uz pomoć mentora i sada imam 30 košnica. Pčelinjak nam se nalazi na području Malog Trojstva, na Bilogori, od kuda i dolazi šampionski bagremov med, kao i lipov, koji je dobio Zlatnu žlicu. Za sada mi je pčelarstvo dopunski posao, jer naša četveročlana obitelj teško može živjeti od prosječne plaće. Planiram i dalje povećavati broj košnica i pčelarstvom se baviti profesionalno. Uz med proizvodimo i niz drugih proizvoda, propolis, medicu… Na Pčelarskom sajmu u Gudovcu ove godine osvojio sam zlatnu medalju za medenjake”, kaže Mustać.
Sajam posjetilo 20-ak tisuća ljudi
Osječki jesenski sajam okupio je 160 izlagača, među kojima su najzapaženije nastupe imali veliki poljoprivredni i prehrambeni proizvođači – Meggle, Kandit, Dukat, Žito, Belje, Tvornica šećera Osijek, ali i niz manjih tvrtki i obrtnika. “Izuzetno smo zadovoljni posjetom sajmu, posebice u subotu i nedjelju. Procjenjujemo kako smo imali 20-ak tisuća posjetitelja u četiri dana. I izlagači s kojima smo razgovarali su zadovoljni i poručili su nam da dolaze i sljedeće godine. A mi očekujemo tu i ostale veće naše tvrtke kao što je Saponia, Karolina, Niveta, Tvornica ulja Čepin… Dobro su bila posjećena i predavanja kao i ostali popratni sadržaji na sajmu te bih zahvalio pokroviteljima sajma – hrvatskom predsjedniku, Osječko-baranjskoj županiji, Gradu Osijeku, Hrvatskoj gospodarskoj komori, sponzorima Eurohercu i Osječkoj pivovari, kao i medijskim pokroviteljima”, kazao je Hrvoje Kralj, direktor Osječkog sajma.