«

»

sij 30 2013

Printaj Objava

ZLO ZVANO NEONIKOTINOID!!!

Kemijska supstanca zvana neonikotinoid sastavni je dio nove generacije insekticida koji se u današnje vrijeme koriste u poljoprivrednoj proizvodnji. Poznato je da ako pčele unesu u organizam i malu količinu te kemijske supstance (čitaj otrova)  on ih neće odmah ubiti, ali će im uništiti imunološki sustav pa su naše pčele stoga izloženije parazitima i ostalim virusnim bolestima. Surfajući po internetu naišao sam na jedan članak tj. reklamu za insekticide koji su u prodaji u trgovinama u RH, a jedan od njh je i Imidakloprid. Mnogi danas korištenje neonikotinoida u poljoprivrednoj proizvodnji povezuju s pojavom koju su pčelarski stručnjaci nazvali kolapsom pčelinje zajednice (CCD). O toj pojavi zadnjih godina stižu vijesti iz SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Belgije, Njemačke, Poljske, Španjolske i iz drugih Europskih zemalja. U nekim od tih zemalja gubici su iznosili i do 70% pčelinjih društava.

Imidakloprid je sistemični insekticid koji djeluje kao otrov za suzbijanje mnogih vrsta kukaca. Spada u klasu otrova zvanih neonikotinoidi koji djeluju na središnji živčani sustav kukca uz daleko manji stupanj otrovnosti za sisavce. Djeluje na prijenos stimulansa u živčanom sustavu kukca te na blokadu nikotinergijskih živčanih puteva. Ova blokada vodi do nagomilavanja acetilholina, važnog neuroprijenosnika, što rezultira paralizom kukca te vrlo često i smrti. Taj način je efikasan kod direktnog kontakta i putem oralnog uzimanja. Pošto se imidakloprid puno jače veže na neuroreceptore kukca nego na neuroreceptore sisavaca, ovaj insekticid je selektivno daleko otrovniji za kukce nego za sisavce. Imidakloprid je jedan od najrasprostranjenijih i najviše korištenih insekticida na svijetu.

Djeluje kontaktno i želučano. U spektru obuhvaća: lisne uši, duhanovog resičara, štitaste moljce, lisne minere agruma, krumpirovu zlaticu te štetnike u tlu, (a ja dodajem i pčele).  Može se primijeniti i sistemom za navodnjavanje. Perzistentan u tlu. Stoga se iste godine ne smije uzgajati lisnato povrće na tretiranoj površini.
Prodaje se pod mnogim trgovačkim imenima za razne upotrebe; može se primijeniti putem injekcije u tlo, drvo, premazom po kori drveća, lišća, posipanjem po tlu kao granulat ili kao tekućina, kao i za primjenu premazivanjem pesticida po sjemenu biljaka prije sjetve.

Nalazimo ga u sljedećim insekticidima:

BOXER  200SL                     Chromos Agro d.d.
CHINOOK FS                        Bayer CropScience AG
CONFIDOR SL 200          Bayer CropScience AG
CONGO GAT                         Microencapsulation AG
DALI                                         Sinochem Ningbo Ltd.
GAUCHO FS 600               Bayer CropScience AG
GAUCHO FS 600 ROT   Bayer CropScience AG
KOHINOR 200 SL             Makhteshim-Agan Industries Ltd.
MACHO 60 FS                      Stockton Chemical Corp.
MACHO 70 WS                    Stockton Chemical Corp.
MAGNUM 200 SL            Genera d.d.
PRESTIGE FS 290             Bayer CropScience AG
RAPID                                      Sinochem Ningbo Ltd.

Obzirom da se u Europi provodi kampanja za zabranu neonikotinoida objavljena je peticija koju možete potpisati klikom na dolje navedeni link:

http://www.avaaz.org/en/hours_to_save_the_bees/?bxHGubb&v=21421

SR

Izvori: http://www.agroportal.hr/savjeti/imidaklopridi-insekticidi/

           http://www.pcelinjak.hr/

Trajni link do ovog članka: http://www.pcelarska-udruga-bilogora.hr/?p=1097