Obzirom da se u ovim ljetnim mjesecima često provodi dezinsekcija komaraca s ciljem smanjivanja broja u zajednicama tih malih krvopija, uz njihovo tretiranje mogu stradati i naše pčelinje zajednice. Kako se to nebi događalo naručitelji i provoditelji mjere dezinsekcije dužni su najmanje u roku od 24 sata najaviti tretiranje putem sredstava javnog priopćavanja. Po objavi takvog oglasa pčelari koji posjeduju pčelinje zajednice na područjima koja se tretiraju sukladno naputcima struke, a i preama naputcima dostupne literature večer uoči tretiranja zatvaraju leta svojih košnica kako bi spriječili izlazak pčela iz košnice i na taj način zaštitili svoje ljubimice za vrijeme trajanja karence sredstva kojim je provođeno suzbijanje komaraca.
Ipak izgleda da to ne mora uvijek biti ispravan postupak govori nam nedavni primjer koji su objavli pčelari iz Udruge pčelara Slavonije i Baranje iz Osijeka. Naime jedan pčelar član njihove udruge nakon objave nadležnih o tretiranju komaraca proteklog tjedna zatvorio je leta svojih zajednica kako bi pčele spriječio da izlaze na pašu za vrijeme karence. Obzirom da su protekli tjedan temperature bile jako visoke, a pčele nisu bile u mogućnosti vršiti normalnu izmjenu zraka u košnicama dogodio se nesretan slučaj da je navedenom pčelaru iz košnica počeo curiti med tj. počeli su mu se topiti okviri.
U moguće polemike da li je uz navedenu radnju postojao još koji razlog zbog čega je počeo curiti med iz košnica nećemo ulaziti, ali nam je u svakom slučaju ovo dobar podsjetnik da u vrućim i ljetnim mjesecima moramo našim ljubimicama osigurati dobru ventilaciju ako smo u situaciji da iz bilo kojeg razloga moramo zatvoriti pčele u košnice.
Konkretan događaj možete pročitati ovdje