Ovim putem podsjećamo sve pčelare koji su koristili bio koji veterinarsko-medicinski proizvod (VMP) u tretiranju svojih pčelinjih zajednica protiv varooze, te na taj način i bili uključeni u 1. Mjeru zdravstvene zaštite – zaštita protiv pčela protiv varooze u sklopu Nacionalnog pčelarskog programa za razdoblje 2014. do 2016. godine , da sukladno tome obrate i pozornost na odredbe Programa kontrole i suzbijanja varooze u 2015. godini .
Navedeni program objavljen je kako na stranicama Uprave za veterinu, Hrvatskog pčelarskog saveza i Ministarstva poljoprivrede. Razlog ovog naputka je što do Saveza stižu informacije o neučinkovitosti pojedinih VMP-ova, te zbog toga podsjećamo na odredbe predmetnog Programa i to na dio koji je opisan u odjeljku V. – Opće upute za pčelare, točka 3. koja glasi:
Kontrola pada grinja V. destructor provodi se prije, tijekom i nakon prvog ljetnog tretiranja, na pet pčelinjih zajednica u pčelinjacima do 50, te na 10% pčelinjih zajednica u pčelinjacima većim od 50 pčelinjih zajednica.
1. Kontrolu prirodnog pada grinja V. destructor, potrebno je započeti sedam dana prije početka tretiranja pčelinjih zajednica VMP-om. Kontrolu prirodnog pada grinja V. destructor pčelar provodi pomoću testnih uložaka koji se stavljaju na podnicu košnica. Sedmi dan od postavljanja, testni ulošci se vade iz svih kontroliranih pčelinjih zajednica, a ukupan broj otpalih grinja V. destructor se bilježi u Obrazac 2. iz Priloga ovoga Programa.
2. Prilikom stavljanja VMP-a, u košnice se postavljaju čisti testni ulošci, koji se pregledavaju dva puta za vrijeme tretiranja, 7. i 14. dan, a ukupan broj otpalih grinja V. destructor se bilježi u Obrazac 2. iz Priloga ovoga Programa.
3. Prilikom vađenja iskorištenog VMP-a iz košnica, postavljaju se čisti testni ulošci, koji se vade za sedam dana, a ukupan broj otpalih grinja V. destructor se bilježi u Obrazac 2. iz Priloga ovoga Programa.
Svaki pčelar mora čuvati kopiju Obrasca 2, te je istu dužan dati na uvid prilikom inspekcijskog nadzora i kontrole provođenja ove mjere.
Ukoliko prilikom kontrole pada grinja V. destructor, pad istih tijekom i poslije tretiranja nije vidljiv, pčelar mora u najkraćem mogućem roku isto prijaviti ovlaštenom veterinaru koji će uzeti uzorke pčela i dostaviti ih u službeni laboratorij na parazitološku pretragu.
Ovlašteni veterinar uzima uzorak od približno 200 do 250 živih pčela po pčelinjoj zajednici iz plodišta najmanje 10% pčelinjih zajednica po pčelinjaku. Pčele se uzimaju u čistu PVC vrećicu za zamrzavanje (volumena 2L). Uzorak pčela potrebno je nakon uzimanja pohraniti u zamrzivaču tijekom 12 sati te po isteku tog vremena poslati u službeni laboratorij uz popratni Obrazac za dostavu uzoraka na laboratorijsko pretraživanje propisan Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2015. godini („Narodne novine“, br. 3/15) na kojem se uz ostale podatke obavezno mora navesti naziv uporabljenog VMP-a.
Službeni laboratorij dužan je uz izvješće o rezultatu pretrage izdati i preporuku o potrebi i načinu daljnjeg tretiranja pčelinjih zajednica.
Ovo je samo izvadak iz Programa kontrole i suzbijanja varooze ali je najvažniji za one pčelare kojima VMP koji je pčelar upotrijebio nije dao rezultate. Najvažnije je pridržavati se propisanih rokova jer naknadno isticanje neučinkovitosti VMP-ova neće moći polučiti konkretne rezultate.
Stručna služba HPS-a