U maloj dvorani za sastanke Bjelovarskog sajma d.o.o. u srijedu je održano ocjenjivanje meda na kojem je pet kušača procjenjivalo kakve je kvalitete koji uzorak.
Profesor Nikola Kezić s Agronomskog fakulteta rekao je da je ovo ocjenjivanje važno jer se tako procjenjuje koliko je pčelara na nekom području u stanju proizvesti vrhunski proizvod.
– Ocjenjivanje ima snažan utjecaj na poboljšanje kvalitete proizvodnje. Na vašem prostoru Bjelovarsko-bilogorske županije proizvodnja meda se profilirala u robnu marku ”Slatka nit” koju ste zaštitili i koja jamči kvalitetu. Za kvalitetu meda proizvođač najviše čini kada se trudi da ga ne pokvari neispravnim držanjem, vrcanjem ili drugim nehigijenskim postupanjem koje bi moglo utjecati na smanjenje kvalitete – rekao je profesor Nikola Kezić.
O broju uzoraka pristiglih na ocjenjivanje govorio je Zvonimir Horak, predsjednik Saveza pčelara koji je rekao da je riječ o samo 44 uzorka, što je manje nego prijašnjih godina, a prinos meda je podbacio zbog mraza i suše. Zvonimir Horak pojasnio je da Bjelovarsko-bilogorska županija značajnim sredstvima subvencionira izgradnju skladišta za prihvat meda što će uvelike doprinijeti očuvanju njegove kvalitete. Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta rekao je da je Bilogora tradicionalno dobro područje za sakupljanje bagrema, u čemu je najbolja Krapinsko-zagorska županija, ali se BBŽ pokazala kao odlična za lipov med.
– Lipov med iz Bjelovarsko-bilogorske županije je poznat po svojoj kvaliteti pa bi bilo dobro zaštiti i tu proizvodnju kao robnu marku.
Nakon ocjenjivanja meda, dodjela priznanja najkvalitetnijima bit će upriličena 14. prosinca 2012. u ŠRC Kukavica.